Opony na lato i zimę – rady dla kupujących

„Zima znowu zaskoczyła drogowców” narzekają co roku Polacy, jednak coraz częściej chłód zaskakuje nie speców od utrzymania dróg a samych kierowców. Potężne zimy odeszły już w niepamięć, jednak mrozy i śliska nawierzchnia stale są przyczyną dużej ilości wypadków. Podczas zmiennych warunków atmosferycznych jedną z najważniejszych spraw jest właściwy dobór opon.

opona
Bloger: NRMA Motoring and Services
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wiele ludzi jeździ na oponach zimowych cały rok, co jest wielkim błędem, a przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne. Opony zimowe zbudowane są z innego rodzaju gumy i w odróżnieniu od opon letnich źle radzą sobie na wyboistych lub nagrzanych nawierzchniach. Niestety wymiana opon i mechanik muszą być stałym miejscem w kalendarzu każdego kierowcy; zobacz AutoPlusGarage. O niebezpieczeństwie posiadania letnich opon przy minusowych temperaturach nie warto wiele pisać, wystarczy wyjechać na ulicę po niewielkich opadach śniegu i zauważyć tańczące samochody, które czeka nie tylko wymiana opon, ale i wizyta u mistrza w swoim fachu typu mechanik. Naprawa samochodów nie jest tania warto więc zaopatrzyć się w opony odpowiedniej jakości i regularnie odwiedzać mechanika. Nie ma nic gorszego niż łysa opona na śliskiej nawierzchni. Kierowcy takich aut nie są w stanie zapanować nad swoim pojazdem. Faktem jest stwierdzenie, że my Polacy powinniśmy bardziej dbać o swoje samochody, a przy tym o samych siebie. Naprawa samochodów to znaczący koszt, jednak z pewnością przewyższają go koszty ewentualnej hospitalizacji, rehabilitacji czy niepełnosprawności. Ostatnia nowelizacja kodeksu drogowego mocno zaostrzyła kryteria wydawania prawa jazdy, jednak problemem pozostają stare modele samochodów na polskich ulicach. Poza tym sam egzamin na prawo jazdy (zobacz także nauka na testy na prawo jazdy) mógłby być ulepszony. Ciekawym rozwiązaniem jest model skandynawski, w którym młodzi kierowcy zdają podwójny test – pierwszy latem na suchej nawierzchni, drugi zimą podczas potężnych północnych mrozów. W ten sposób kursanci mają możliwość nabycia i przećwiczenia umiejętności poruszania się samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych. Ilu świeżych polskich kierowców ma pojęcie co zrobić podczas poślizgu – na pewno za mało. Do skandynawskich rozwiązań jeszcze nam daleko, dlatego warto zaopatrzyć swoje 4 koła we właściwe opony.


Inne artykuły

Typy akumulatorów do samochodu i ich najpraktyczniejsze wykorzystanie w polskich warunkach

akumulatory samochodowe
Bloger: goat's greetings
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Samochód jest mechanizmem stosunkowo skomplikowanym, posiadającym wiele istotnych części. Część tych mechanizmów jest na tyle istotna, że bez nich samochód nie byłby w stanie pojechać. Do najważniejszych części zalicza się między innymi akumulator. Jest to bowiem ta część, która odpowiada za elektryczny napęd pojazdu. Przy nieobecności akumulatora lub jego wyładowaniu auto nie byłoby w stanie ruszyć. Akumulatory samochodowe to także urządzenia dość różnorodne, niekiedy potrzebujące wymiany na nowe.

opony zimowe
Bloger: lungstruck
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Mieszkańcy krajów zachodniej Europy mogą pozwolić sobie na komfort jazdy na oponach całorocznych. Po pierwsze posiadają znakomicie utrzymane drogi, po drugie warunki klimatyczne są dla nich raczej łaskawy (poza kilkoma wyjątkami). Nas pogoda nie oszczędza, z jednej strony ma to swoje plusy, ponieważ mamy świadomość jak radzić sobie z przeszkodami, z drugiej nie powinniśmy nie doceniać mrozów, a mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo na drodze.
2023/02/14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.