Kotłownie parowe i przemysłowe - przydatne informacje

Na podstawie uniwersalnej i oczywistej definicji, kotły parowe, są to maszyny służące do wytwarzania pary, wykorzystując do tego spalanie. Urządzenie parowe zostało wynaleziony dosyć dawno , bo w 1681 roku, przez Denisa Papina. Pierwszy model rezerwuaru ciśnieniowego wyleciał w powietrze, jednak jego następca został już wyposażony w zawór bezpieczeństwa. Należy wiedzieć jednak, że urządzenia o podobnej funkcjonalności istniały dawno temu w czasach antycznych. Można do nich zaliczyć znaną banię Herona z 140 r p.n.e., będąca połączeniem turbiny parowej i kotła parowego.
Pierwsze maszyny parowe pojawiły się w 1770 roku, a ich sława i niezwykła użyteczność sprawiła, że przyłożono się do następnych badań i analiz nad użytecznością pary wodnej. We współczesnej dobie użytkuje się ją bardzo powszechnie w przemyśle, jako nośnik substancji chemicznych i energii cieplnej, np. papierniczym, materiałów budowlanych, rafineryjnym, farmaceutycznym i spożywczym. Para wodna służy również do napędzania turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, wulkanizować gumę i służyć do sterylizacji opakowań na rożnego rodzaju przetwory.

Inne artykuły

Przyrządy z mechanizmem pneumatycznym

http://www.arapneumatik.pl/
Na podstawie danych z: http://www.arapneumatik.pl/
W przemyśle wykorzystywane są różnorodne rozwiązania w zakresie napędzania urządzeń. Jednym z występujących rodzajów jest napęd za pomocą mechanizmu pneumatycznego. Pneumatyka zakłada wykorzystanie sprężonego powietrza w funkcjonowaniu przyrządów i urządzeń. Takie rozwiązanie jest wykorzystywane w przemyśle dosyć często. Jest o tyle korzystne, że powietrze jest surowcem powszechnym i łatwo dostępnym. Jedyne, co jest potrzebne to wytworzenie w tym powietrzu odpowiedniego ciśnienia.


Wytwarzanie pary, którą na szeroką skalę stosuje się w przemyśle wymaga jednak użycia fachowej infrastruktury. Kotły parowe, w systemie zamkniętym, generują parę suchą. Powstaje z formy ciekłej lub stałej wody w procesie odparowania bądź sublimacji. Modułami, z których zbudowany jest klasyczny kocioł parowy, są: palenisko, parownik, podgrzewacz wody, podgrzewacz powietrza, podgrzewacz pary, a także walczak. Dzięki wysokiej temperaturze powstałej w wyniku spalania opału w palenisku, kocioł przetwarza wodę w parę wodnąo ciśnieniu wyższym od atmosferycznego. Efektami ubocznymi wynikającymi z owego procesu są: spaliny, popiół i żużel. Wydajność kotła parowego mierzona jest w kilogramach lub wózki widłowe toyota tonach na godzinę. Dobór jednostki zależy od wielkości kotła. Ciśnienie pary wodnej, zależnie od wielkości urządzenia wynosi od 0,5 at do 350 at.

Nowoczesne technologie sprawiły, że kotłownie parowe oszczędnie i efektywnie korzystają z paliwa. W naszym kraju obecnie buduje się właściwie wszystkie typy kotłów parowych, którymi wyposaża się między innymi różne kotłownie przemysłowe.
2022/03/14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.