Wygłuszanie czterokołowca – dlaczego dobrze jest stosować specjalne materiały? Informator

Częstokroć zdarza się, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z naszego samochodu, jednakże nie możemy sobie pozwolić na jego zmianę. Niekiedy decydujemy się na udoskonalenie tych cech, które uznajemy za niewystarczające. Co zrobić, gdy nie pasuje nam w szerokim zakresie zrozumiana akustyka samochodu? Spróbuję przybliżyć na czym polega wyciszenie auta.


samochód marki audi
Bloger: Nacho
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Ponadplanowe wygłuszenie samochodu to nic innego jak zamontowanie dodatkowej warstwy tworzyw tłumiących. Możesz dzięki temu wyciszyć prawie całe auto, lecz najczęściej spotykany jest montaż na fragmentach nadwozia, takich jak: drzwi, podłoga, komora silnika ściana grodziowa między silnikiem a wnętrzem, oraz w bagażniku - przeczytaj przykłady. Wyciszenie auta stosuje się głównie po to, ażeby kształtować przestrzeń akustyczną w środku pojazdu. W szczególności ważne jest to podczas tworzenia zabudowy (sprawdź też: zabudowy pożarnicze) car-audio, dlatego praktycznie wszystkie profesjonalnie zamontowane automobilowe systemy nagłośnieniowe składają się też z ponadplanowego wygłuszenia. Innym powodem stosowania wygłuszenia jest podniesienie komfortu jazdy poprzez obniżenie hałasu rozbrzmiewającego z zewnątrz kabiny pojazdu, również szumów powietrza opływającego nadwozie czy turkotu motoru.


To rozwiązanie niesie z sobą też inne pożytki. Dla przykładu, wygłuszenie drzwi czterokołowca znacząco przekształca dźwięk towarzyszący każdemu ich zatrzaśnięciu - komentarz z strony. Tym samym nawet w popularnym pojeździe można otrzymać skutek akustyczny zamykania drzwi znany z najdroższych limuzyn. Następne plusy to usztywnienie powierzchni blach a także możność usunięcia rozmaitych hałasów dobiegających z wnętrza auta przez użycie odpowiedniego podklejenia hałasujących fragmentów.


samochód, Volkswagen
Bloger: Blowing Puffer Fish
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do wygłuszenia czterokołowca możesz użyć różnych surowców. Najbardziej rozpowszechnione są maty bitumiczne. Ich zaletami są niewysoki koszt i całkiem dobre własności izolacji akustycznej. Spotkać możemy też maty mata do bagażnika bitumiczne z nawierzchnią aluminiową, które są odporne na wielką temperaturę i dzięki temu mogą być stosowane w komorach silników. Drugą ważną grupą są wygłuszenia filcowe. Poleca się je głównie do zmniejszania hałasu, albowiem mają niezłe własności wyciszania brzmień oraz obniżeń drgań. Z powodzeniem wykorzystywane są przede wszystkim na fragmentach takich jak podłoga, używa się ich jednak również w innych miejscach. Maty filcowe posiadają mniejszą od mat bitumicznych zdolność polepszania przestrzeni akustycznej samochodu.
2021/05/01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.