Nowoczesna wieś

Obecnie mieszczuchy gremialnie przenoszą się na wieś zmęczeni miejskim zgiełkiem. My, obywatele miast wzdychamy za spokojną rajską wsią którą pamiętamy z wakacji szkolnych sprzed lat. I rzecz jasna znajdujemy tam czasem takie wrażenia ale przez ostanie parędziesiąt lat wieś przeszła ogromne zmiany. Dofinansowania ze środków unijnych pozwoliły na dosłowny skok technologiczny w naszym rolnictwie. Dotyczy to tak sposobu gospodarowania jak też życia prywatnego.


maszyna rolnicza
Bloger: F. D. Richards
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dzisiejszy rolnik to nikt inny jak biznesmen produkujący dany produkt, konkurujący na równych zasadach ze swoimi sąsiadami zarówno w kraju jak i za granicą. Liczy się więc należyty biznesplan, wiedza, kompetencje a także - jak to we współczesnym świecie - technika. Nawet najmniejsze gospodarstwa mogą pochwalić się nowoczesnym ciągnikiem albo profesjonalną rotacyjną kosiarką. W jakimś sensie więc wieś dzisiaj nie różni się wiele od miasta.

Błędne są nasze miejskie wyimaginowania o spokojnym, nieco flegmatycznym tempie życia na wsiach. Jest ono trochę inne, jednak nie różni się od miejskiego jakoś drastycznie. Rolnictwo to interes taki sam jak jego miejskie odpowiedniki. Podlega jednakowym prawom co każdy inny. Przykładem może być to, że na naszym rynku mamy dostęp do towarów wszelkich światowych koncernów. Nie jest zatem kłopotem nabycie części do kosiarki rotacyjnej (zrobimy to tutaj), jaka nam się zużyła. Nie ważne jest więc, czy producent ma siedzibę w kraju czy za granicą. O tym iż rolnictwo to poważne przedsięwzięcie świadczy również fakt, iż ta gałąź gospodarki daje pracę wielu innym, przykładowo rolnictwo (Agregat uprawowy) jest ważnym klientem firm proponujących artykuły ze stali odpornej na ścieranie.


Proponują one nie tylko części do kosiarki rotacyjnej ale też tak charakterystyczny sprzęt jak świder ziemny używany przykładowo przy borowaniu studni lub wznoszeniu płotów . Tak więc współczesna wieś nie bardzo odróżnia się od miasta kiedy potraktuje się te oba obszary jako obszary działalności ekonomicznej. Również dystans kulturowy coraz to bardziej zmniejsza się. Mamy podobne wymogi a dzięki nowoczesnej technologii a także podwyższeniu poziomu życia realizacja tychże potrzeb jest dużo łatwiejsza niż niegdyś.
2023/06/18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.