Gdzie mają zastosowanie reguły znane z lekcji fizyki

Niewielu z nas ceni zajęcia z fizyki w szkole, jakaś część z nas uważa fizykę za mało ciekawą. Tymczasem sporo maszyn i sprzętów funkcjonuje na niezwykle prostych zasadach o który uczyliśmy się w szkole podstawowej czy w liceum, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. Przykładowo schładzarka czy chłodnica do samochodu a również urządzenia jakich używamy praktycznie w każdym mieszkaniu. Takim przykładem może być schładzarka lub kaloryfer które to funkcjonują na skutek różnicy temperatur między dwoma środowiskami (atmosferą we wnętrzu a płynem w grzejniku). Takowe urządzenia to tzw. wymienniki ciepła.


góry
Bloger: Mig Gilbert
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Oczywiście grzejnik czy inne urządzenie domowe (czajnik) to jedynie fragment możliwości. Dużo większe znaczenie posiadają przemysłowe wymienniki ciepła. Chyba najbardziej popularnym w ostatnim czasie urządzeniem który użytkuje wymienniki ciepła będą ekologiczne układy, tzw. pompy cieplne - wymienniki ciepła schowane są pod ziemią i na skutek różnicy temperatur otoczenia grzeją powietrze w mieszkaniu.

Powstało wiele rozmaitych typów tychże urządzeń. Najczęściej stosuje się je w przemyśle spożywczym oraz na przykład w browarze - ogromne wymienniki ciepła służą do chłodzenia cieczy która na końcu procesu technologicznego stanie się piwem. Nawiasem mówiąc wynalazca schładzarek zatrudnionym był do opracowania instalacji schładzającej dla browaru. W mleczarniach najczęściej użytkuje się wymienniki ciepła płytowe. Wybór najczęściej pada na tenże wariant urządzenia z tej przyczyny, iż są one niezwykle łatwe w czyszczeniu, a oczywista jest konieczność zachowywania sterylności w liniach produkcyjnych wytwarzających produkty żywnościowe.


Innym przemysłem w którym masowo stosuje się wymienniki ciepła będzie przemysł (Spawanie) chemiczny. Wiele chemicznych procesów wymaga by substancje składowe były bądź schładzane, bądź ogrzewane (nierzadko naprzemiennie), dla przykładu możemy tu podać bardzo wydajne generatory azotu użytkujące różnice temperatur wrzenia różnych gazów. Za pomocą generatora urządzenia osiąga się nadzwyczaj czysty gaz jaki stosowany jest m.in. w rolnictwie. Stosowany jest on także do wytwórczości oklein meblowych a nawet materiałów wybuchowych.
2023/06/02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.