Olej hydrauliczny - czym jest oraz jakie ma dzisiaj wykorzystanie?

Olej hydrauliczny, inaczej nazywany jako hydrol to olej, jaki częstokroć posiada postać gęstej czerwonej lub żółtej cieczy. Jest on użytkowany na dużą skalę, między innymi stosuje się go w układach tłumiących bądź napędach hydraulicznych.


Smary przemysłowe
Oleje te wolno sprężyć do faktycznie dużego ciśnienia, dzięki czemu nawet w małym napędzie można otrzymać nadzwyczaj dużą siłę. Olej ten wybornie oddziałuje też na żywotność rozmaitych części, ponieważ smarowanie fragmentów metalowych olejem hydraulicznym powoduje, iż części te wolniej się wykorzystują, przez co potrafią być działające przez niezmiernie długi czas. Oleje hydrauliczne posiadają jednak swoją wadę, jest nią to, iż urządzenia pracujące na tym oleju zawsze są nim pokryte, tak więc nie można stosować go w miejscach, które wymagają zachowania wysokiej czystości.

Współcześnie rodzajów oraz typów olejów hydraulicznych zdołamy wyróżnić niesłychanie wiele. Ten rozległy zakres olejów hydraulicznych wynika z tego, iż mają one naprawdę wielki zakres temperatur i ciśnień. Pośród niezmiernie słynnych olejów hydraulicznych zdołamy wyróżnić między innymi olej total nevastane hydrauliczny syntetyczny albo oleje mineralne, które mają współcześnie niezmiernie duże zastosowanie i przylegają do olejów, jakie są używane najczęściej.

olej silnikowy
Bloger: Dylanlspangler
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Oleje hydrauliczne wykorzystuje się w wielu różnorodnych urządzeniach i maszynach, na przykład są one stosowane w układach hamulcowych, siłownikach hydraulicznych albo amortyzatorach, do tego oleje hydrauliczne stosuje się również w napędach, jakich zadaniem jest poruszanie lotkami odrzutowca. Pożądane byłoby jeszcze wiedzieć jakie najistotniejsze parametry zdołamy wyróżnić w olejach hydraulicznych. Na pewno zalicza się do nich gęstość, która wynosi od 900 do 1000 kg/m3, i także temperatura zapłonu, która z reguły wynosi 300 stopni Celsjusza. Ponadto do ważkich parametrów olejów hydraulicznych przynależy też temperatura płynięcia, która wynosi - 40 stopni Celsjusza i lepkość kinetyczna, która w niezmiernie wysokiej mierze jest zależna od temperatury pracy.
2022/06/02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.