Jak prawidłowo strzelać z łuku? O jakich sprawach musimy pamiętać, jakie są najważniejsze zasady?

Łuk to jeden z najstarszych typów broni miotających. Jest znany ludzkości od co najmniej trzydziestu pięciu tyś. lat, choć rzeczywiście stał się pomocny w okresie środkowego mezolitu, więc około dziesięciu tysięcy lat p.n.e..


Strzały
Łuk składa się ze sprężystego pręta lub listwy zwanego łęczyskiem, a jednocześnie linki która łączy oba końce pręta jaka jest zwana cięciwą. Pociskiem faktycznie jest strzała, cienki i długi pręt, który jest wystrzeliwany z łuku. Łęczyska łuku powinny być wytworzone z elastycznego materiału, jaki może ulegać odwracalnemu odkształceniu poprzez ręczne naciągnięcie cięciwy. Cięciwa powinna być stosunkowo cienka, ale nie za bardzo nierozciągliwą linką, dość wytrzymałą, ażeby nie pękać w chwili prostowania łęczyska po strzale.

Strzała zaś musi być na tyle długa, aby wystawać trochę za łęczysko w chwili pełnego naciągnięcia cięciwy. Strzelanie z łuku wymaga zastosowania obu rąk. Strzelec powinien trzymać w jednej, prostej ręce łęczysko. Musi ono być trochę niżej połowy jego długości ręki. Dłoń stanowi najczęściej powierzchnię, jaka utrzymuje strzałę prostopadle do drzewca. W różnorodnych modelach łuków mogą występować też podstawki pod strzałę. Druga ręką łucznik powinien trzymać również cięciwę - następna strona. Napinanie łuku polega na jednoczesnym odpychaniu łuku i pociągnięciu cięciwy, najkorzystniej zaś się dzieje, jak obie tego rodzaju siły mogą się równoważyć. Skuteczne i najlepsze strzelanie z łuku zależy od długich treningów siłowych i technicznych. Najbardziej istotną sprawą jest umiejętność dość długiego wytrzymania w bezruchu w momencie, maksymalnego naciągnięcia cięciwy. W momencie takim całe partie mięśni pleców, klatki piersiowej a także obu rąk poddane są niezwykle mocnym naprężeniom.


łuk
Bloger: Piotr Drabik
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Łucznik więc musi móc wytrzymać taki wysiłek przez kilka, a czasem kilkanaście sekund, a to dlatego, żeby w konsekwencji mógł celnie wykierować swój łuk.

Jeżeli na opisywany wątek posiadasz pytania, to poznaj więcej detali na prezentowane zagadnienie, wchodząc tutaj - informacje będą z pewnością wartościowe.

Nie może więc podlegać żadnym drganiom, dodatkowo musi kontrolować swój oddech. Wzrost mocy koniecznej do naciągnięcia i utrzymania łuku jest proporcjonalny do pędu strzały, więc i do zasięgu łuku. Moment zwolnienia cięciwy polega na oddaniu strzału przy jak najmniejszym, kilkumilimetrowym otwarciu palców, która pozwala na zejście cięciwy z opuszek. Wiadomo, by osiągać jak najbardziej zadowalające wyniki musimy mieć wszystkie niezbędne akcesoria do łuku.
2023/11/19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.