Systemy chroniące fabrykę przed pożarem są tak samo ważne, jak i moduły sterujące taśmą montażową bądź bramą wjazdową

Pożar w fabryce zawsze jest związany z potężnymi stratami. Nawet jeżeli maszyny nie spłoną całkowicie, to zostaną poważnie uszkodzone. Oszacowane straty mogą jednocześnie doprowadzić do bankructwa zakładu.
A pożogę wywołują np. wadliwe instalacje elektryczne, nieuwaga monterów albo po prostu zwyczajny zbieg okoliczności. Aby chronić obiekt zakładowy, a zwłaszcza mieszczące się tam maszyny i elektryczne moduły sterujące, w halach zakładowych umieszcza się nowoczesne zabezpieczenia przeciwpożarowe.


alarm pożarowy
Bloger: josh.liba
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com/photos/jliba/4415477551/


Żeby konkretna fabrykafabryka (rzuć okiem) albo przetwórnia mogła dobrze działać, mnóstwo procesów zostało zupełnie zautomatyzowanych i to właściwie na każdym etapie produkcji. Kluczowa rola przypadła tutaj systemom sterowania, a ogólniej, rozwiązaniom zaprojektowanym przez fachowców, którzy ukończyli studia na kierunku automatyki przemysłowej. Jednak nie trzeba tutaj zapominać o rzemieślnikach, którzy odpowiadają za właściwie zamontowanie poszczególnych części danej instalacji, jak również są w stanie ją naprawić, jeżeli ulegnie awarii.


Zabezpieczenia przeciwpożarowe raczej nie są umieszczane we wnętrzach urządzeń lub segmentów sterujących. Jednak jeżeli przewody zostaną uszkodzone, to, jak już zauważyliśmy, w skrajnych przypadkach mogą wywołać pożar (przetestuj ostrzegacz pożarowyzobaczysz na tej stronie). Stąd tak istotne jest przestrzeganie zasad bhp. Bezpieczeństwo członków brygad pracowniczych powinno być priorytetem, nawet gdy podwładni są odpowiedzialni tylko za obsługę oprzyrządowania sterującego.


Użycie podsystemów sterujących umożliwia sprawne wykonywanie konkretnych czynności i w znacznym stopniu przyśpiesza produkcję. Jeżeli na myśli mamy szeroko rozumianą automatykę przemysłową, to najczęściej myślimy jedynie o liniach produkcyjnych. Tymczasem warto także tu uwzględnić i pozostałe mechanizmy.


Sterowanie bram w znacznym stopniu upraszcza wykonywanie obowiązków - w pełni zautomatyzowana obsługa bywa niezwykle istotną kwestią, gdyż pracownicy nie muszą tracić czasu na wykonywanie prozaicznych czynności, szczególnie jeśli ową czynność należy powtarzać po wielokroć w trakcie dnia, zobacz: jak przebiega sterowanie bram. Jednak sama elektronika musi niekiedy wytrzymać rzeczywiście trudne warunki panujące w produkcyjnych halach, np. wysokie lub niskie temperatury czy podwyższoną wilgotność powietrza.
2018/08/29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.