W jaki sposób powstają barwne nadruki na koszulkach?

Od XV wieku kiedy zaczęły powstawać drukarnie technika drukarska niezwykle mocno się rozwinęła. Pomimo wszystko pojawiają się coraz bardziej nowoczesne technologie które umożliwiają realizowanie nadruków na wspaniałych, innych niż papier, materiałach. Jedną z takich technik jest sitodruk.


Technika tej technologii była poznana w krajach Dalekiego Wschodu już w starożytności. Jej duży rozwój nastąpił w XIX wieku na terenie Japonii. To właśnie ten kraj uważany jest dzisiaj za ojczyznę tej techniki drukarskiej. Z Japonii sitodruk w późniejszym czasie został rozpowszechniony do Stanów Zjednoczonych, teraz jest ceniony i z chęcią stosowany we wszystkich krajach na kuli ziemskiej. Dzisiaj sitodruk odnajduje zastosowanie do realizowania nadruków na tkaninach. Ale nie tylko. Należy go wykorzystać do drukowania wzorów na przedmiotach wyprodukowanych z drewna bądź z tworzyw sztucznych. Maszyny sitodrukowe produkuje się więc, dopasowując je do rozmaitych materiałów. Maszyny sitodrukowe różnią się także technologią jaka została zastosowana. Są wśród nich takie, na których można wykonać nadruk tylko na materiałach, ale także takie pozwalające wykonywać druki na szkle i drewnie. Jest więc ich sporo rodzajów (tu je obejrzysz).

robienie sitodruku
Bloger: Nerds For Nature
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Maszyna do sitodruku może być nie tylko stosowana w potężnych zakładach poligraficznych zajmujących się techniką tego rodzaju. Dużym zainteresowaniem cieszy się również maszyna do sitodruku ręcznego. Dzięki niej można zrobić jednobarwne nadruki na koszulkach (tu kupisz maszynę do sitodruku). Jakość przygotowanego druku w ogromnej mierze zależy od rodzaju wybranej farby. W technice sitodrukowej stosuje się teraz dwa typu farb: wywabowe, czyli plastizolowe oraz wodne. Minusem farb plastizolowych jest dość nieprzyjemny zapach, po naniesieniu na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk koniecznie trzeba je utrwalić.


Proces utrwalania odbywa się w wysokiej, sięgającej stu sześćdziesięciu stopni, temperaturze. Są to bardzo gęste farby, a nadruk firmy Tritex - (drukarnia tkanin łódź) nimi wykonany jest wyjątkowo trwały. Zastosowanie farb wodnych także pozwala uzyskać trwałe obrazy na przedmiotach.

Po więcej szczegółów serdecznie zapraszam na tęstronę internetową. Nie wahaj się - polepsz swoją wiedzę na temat omówiony w tekście.

Nadruki na koszulkach zrobione techniką sitodrukową nie ścierają się nawet po wielokrotnych praniach. Bez wątpienia aktualnie jest to najtrwalsza metoda drukowania, która zapewnia naprawdę świetne efekty.
2020/03/23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.