Precyzyjne przycinania rożnymi technikami, stosowane są przy różnego rodzaju przedmiotach.

Obcinanie, jest to przebieg rozdzielania materiału w całym rozmiarze, według określonej wiadomej linii, zwykle prostopadle do obszaru ciętego przedmiotu. Obecne metody wykrawania stali to: wycinanie plazmowe, laserowe, wodne. Metody te zastosowano w celu umożliwienia wycinania stali zahartowanych na rdzewienie oraz metali nieżelaznych.


stal
Bloger: Armacell
Na podstawie danych z: Armacell
Cięcie stali nierdzewnej wykonuje się najczęściej przy pomocy lasera, plazmą, oraz wodą. Technologia wycinania laserem polega na przycinaniu w tworzywie, w sposób bezdotykowy i z dużą szybkością, skomplikowanych kształtów o krawędziach dobrej jakości. Cięcie laserowe podzielone jest na trzy metody: cięcie laserowe przy wsparciu spalania, cięciem (zobacz stal nierdzewna) laserowe za pomocą stapiania, obcinanie laserowe z wykorzystaniem sublimacji - .

Najpowszechniejszym zastosowaniem przycinania laserowego za pomocą spalania, jest obrabianie przedmiotów niestopowych i niskostopowych. Cięcie laserowe za pomocą topienia stosuje się głównie do wycinania materiałów wysokostopowych i metali nieżelaznych. Cięcie przez sublimację jest mało wydajne i trudno w nim zdobyć dużą gładkość krawędzi linii cięcia. Cięcie laserowe stosujemy do elementów płaskich o dowolnych kształtach, obrabiania rur okrągłych i profilowanych, do stali nierdzewnych - do 12 mm, do aluminium - do 8 mm, do drewna - do 35 mm, szkła organicznego (plexi) - do 25 mm. Atrybutem tego cięcia mogą być niewielkie zniekształcenia. To cięcie ma obszerne wykorzystanie ze względu na ułatwienie cięcia przeróżnych przedmiotów. Wadą są
stal
Bloger: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
wysokie nakłady pieniężne, ograniczone gabaryty, ograniczona grubość.

Cięcie strumieniem cieczy, polega na zastosowaniu silnie skompresowanego strumienia wody, prowadzonego przez dyszę o małym otworze, tworząc w ten sposób strumień wody o prędkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Przycinanie strumieniem wody ułatwia cięcie, wyżłabianie i nacinanie prawie wszystkich materiałów, oprócz diamentu. Strumień czystej wody tnie z dużą szybkością giętkie przedmioty niemetaliczne, na przykład: papier, tworzywa sztuczne, skórę, gumę i tym podobne. Przekrój wiązki wody może dochodzić do mniej niż 0,1 mm.


Ciecie wiązką wody jest stosowane do cięcia tych materiałów, które są trudne do ciecia odrębnymi metodami, na przykład: materiały ceramiczne, cermetale, twarde napoiny metalowe, materiały kompozytowe, szkło, tworzywa sztuczne. Tą metodą możliwe jest wycinanie w warunkach niebezpieczeństwa eksplozją, na przykład: cięcie pocisków wybuchowych. Niewielkie jest także niebezpieczeństwo pożaru.
2023/08/23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.