Specyfikacja zasilaczy impulsowych - w których miejscach służą nam?

Każde urządzenie elektroniczne wymaga zasilania. Często jest ono dostarczane w formie baterii, akumulatorów lub stałego dopływu prądu. Rzadziej wspomina się natomiast o zasilaczach impulsowych, które wypierają od lat używane zasilacze transformatorowe.


Zasilacze impulsowe
Bloger: PEO ACWA
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jak wyglądają zasilacze impulsowe?
Dzięki specyficznym układom wyglądają dużo bardziej skomplikowanie od bardzo do nich podobnych, transformatorowych źródeł dostarczania prądu. Mimo to gwarantują one dostarczenie wysokich parametrów, dzięki stabilnemu oraz niezależnemu (od pobieranego prądu) wyjściowemu napięciu. Zasilacze impulsowe można zmieniać, ulepszymy ich działanie przez dodanie do nich stabilizatorów - więcej na stronie . Najczęściej są one w standardowych ofertach „impulsów”.

Mniejsze i tańsze
Do plusów zasilaczy impulsowych trzeba zaliczyć przede wszystkim niewielkie rozmiary i niższy koszt wyprodukowania (oraz materiałów z których te są wykonywane). Często stosuje się je w urządzeniach fabrycznychtakich jak komputer stacjonarny. Wiele popularnych komputerów jest zasiana przez zasilacze impulsowe o sporej wydajności. Zobacz również:


Generują niewielkie zakłócenia - do pomiarowych urządzeń się nie nadadzą
Minusem zasilaczy impulsowych są z kolei skłonności do uzyskiwania zakłóceń na wysokiej częstotliwości, które najczęściej występują z powodu wadliwej jakości komponentów albo nieodpowiedniej konstrukcji. Nie wolno ich stosować w urządzeniach mierzących z precyzyjnym pomiarem, jako że generują zakłócenia o niskiej częstotliwości, które odbijają się automatycznie na uzyskiwanym wyniku.http://odlew.com.pl/materialy-na-formy/materialy-obrabialne/plyty-poliuretanowe-modelarskie-ebaboard płyta poliuretanowaPrzy precyzyjnym wskaźniku nawet mała amplituda, spowodowana działaniem zasilaczy impulsowych, przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego.

Komplikacją wydaje się ponadto duża ilość elementów, niezbędnych do prawidłowego działania zasilacza. W tym kontekście wprowadzenie na początku obecnego wieku układów scalonych, skomplikowane zasilacze impulsowe i tak trzymają się dobrze, w porównaniu do zasilaczy transformatorowych, które praktycznie zostały już wyparte. Ich zaletą jest natomiast szeroki zakres napięcia wejściowego, który wynosi od stu do 240 V. Dzięki temu możemy ich stosować niemal w każdym państwie na świecie – inne napięcia nie będą stanowiły problemu.
2023/07/07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.