Dla celów naukowych, w szczególności małych grup studenckich, które powinny mieć zajęcia terenowe
4x4 opony na przykład z gleboznawstwa niezbędny będzie ręczny świder do otworów w ziemi. Ma on pomóc w pobraniu próbki gleby na kilku poziomach, by przekonać się, z jakim rodzajem gleby ma się do czynienia. Oczywiście są również świdry tworzące otwory w ziemi w związku z jakimiś ogromnymi inwestycjami. Jednak przy takich inwestycjach świdry są zupełnie innych rozmiarów aniżeli te ręczne i otwory w ziemi są nawiercane mechanicznie. Jeżeli chodzi o ceny świdrów ręcznych to nie należą one do drogich,

Bloger: Chris Hunkeler
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
ale, gdy spojrzymy na świdry do otworów w ziemi, które powinny zostać robione na bardzo duże głębokości to są one kosztują sporo. A ponieważ czasem świder trafi na jakąś skałę w ziemi może ulec uszkodzeniu, przez co niestety, najczęściej zostaje spisany na straty.
Oczywiście to nie jest tak, że
świder trafiając na jakąkolwiek skałę i natychmiast się popsuje. Ponieważ wiercenie mechaniczne daje możliwość dostosowania prędkości robienia odwiertu i kiedy czuć, że świder napotyka na opór przestaje się wiercić, jednak wiadomo, że nie za każdym razem uda się uniknąć szkód. Zdeformowany świder nikomu się nie przyda. Dlatego o taki sprzęt należy dbać i uważać na niego. Po użyciu należy świdry oczyścić, żeby posłużyły jak najdłużej.