Jakiego rodzaju czynniki wpływają na właściwości oleju hydraulicznego? O jakich powinniśmy wiedzieć?

W nowoczesnych maszynach i ciągnikach rolniczych, w jakich stosowany jest sterowany napęd hydrauliczny najbardziej powszechnymi generatorami ciśnienia są wielotłoczkowe pompy, osiowe oraz zębate. W znacznej większości maszyn oraz urządzeń producent definiuje najmniejsze parametry cieczy roboczej, jaką można stosować. W trudnych warunkach pracy maszyn rolniczych używanie cieczy, jaka odpowiada najmniejszemu kryterium może być w stanie zabezpieczyć całkowite działanie.


W nowoczesnych maszynach rolniczych wykorzystywanie olejów (www.esoil.pl/k,2,mobil) hydraulicznych klasy ISO-L-HH i HL określa się jako mało ekonomiczne, gdyż ich niska cena nie może zrekompensować kosztów dość szybkiego zużycia się elementów maszyn oraz dość regularnych wymian olejów, które wykazują wielką degradację własności użytkowych.

Czy chciałbyś zgłębić temat opracowany w tym tekście? Jeśli się z tym zgadzasz, to czytaj w serwisie (http://mastereducator.pl/) następne interesujące informacje.

Oleje klasy HL dobiera się jedynie do urządzeń nisko i średnio ciśnieniowych w odpowiednich warunkach eksploatacji. Olej hydrauliczny musi spełniać wiele istotnych generalnych wymagań, które są charakterystyczne dla olejów smarowych. To więc barwa, gęstość, temperatura zapłonu lub liczba zasadowa.

olej
Bloger: Sunny
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Znajomość własności funkcjonalnych olejów hydraulicznych jest niezwykle istotna dla odpowiedniego doboru oleju i zapewnienia najlepszych warunków pracy systemu hydraulicznego. Co ważne, lepkość oleju hydraulicznego, a także jej zależność od wartości temperatury to najważniejszy parametr, jaki jest brany pod uwagę przy wyborze oleju do systemu hydraulicznego. W urządzeniu ruchomym wymagany jest wskaźnik lepkości o poziomie 150, w warunkach ciągłej pracy, w wysokiej temperaturze, lepkość nie może przekraczać wartości minimalnej. Pozostałym bardzo kluczowym czynnikiem, który decyduje o trwałości oleju hydraulicznego, jest odporność na utlenianie. W toku utleniania oleju rośnie jego lepkość, tworzą się osady, jakie unieruchamiają zawory, jakie zatykają filtry, a jednocześnie działające korozyjnie na metale.


Czynnikami jakie obniżają ochronę metali przed korozją przez olej hydrauliczny są woda oraz produkty utleniania znajdujące się w oleju. Zagwarantowanie całkowitej ochrony antykorozyjnej wymaga wykorzystywania najlepszych inhibitorów korozji. Niezawodna ochrona przed korozją szczególnie jest niezbędna w maszynach pracujących sezonowo, przykładowo kombajny zbożowe czy buraczane.
Mając to na uwadze nie trzeba się obawiać, że nasz sprzęt będzie na tym za bardzo tracił. Właściwy olej hydrauliczny to gwarancja, że tego rodzaju urządzenie będzie utrzymane w dobrym stanie.
2022/06/02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.