Jakie mamy rodzaje kruszyw? Do czego się one nadają, jakie jest ich przeznaczenie?

Kruszywa są to różne okruchy materiałów kamiennych. Są one więc te pochodzenia naturalnego, na przykład piaski i żwiry, lecz też sztuczne, to znaczy żużle wielkopiecowe i paleniskowe. Są to też różne pęczniejące spieki mineralne, które używane są do robienia zapraw i betonów. Kruszywo to najważniejszy składnik betonu, z tego powodu jego cechy posiadają naprawdę duży wpływ na jakość betonu.

Kruszywa drogowe
Bloger: Peter Craven
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Rozróżniamy przeróżne rodzaje kruszywa, są dostępne pod różnymi postaciami. Są w związku z tym kruszywa, w charakterze piasku do zapraw i wypraw budowlanych. Mowa o ziarnach pochodzenia naturalnego, ich największa średnica, to znaczy uziarnienie wynosi od 2 do 5 centymetrów. Są również naturalne kruszywa do betonów, nazywamy je materiałem kamiennym. Istnieją w przyrodzie pod postacią luźnych okruchów skalnych grubości do 80 milimetrów. Tego rodzaju kruszywa mogą być poddane uszlachetnieniu, jakie polega na przesiewaniu jak i przepłukaniu - kruszywa do budowy (sprawdź ofertę przedsiębiorstwa wolplan leszno) dróg.

Inne artykuły

Jak przedstawia się obróbka betonu a także na co zwrócić uwagę przy wynajmie elektronarzędzi.

Wylewanie betonu
Bloger: Lafarge Beton
Na podstawie danych z: Lafarge Beton
W trakcie budowy różnego rodzaju domów, czy też budynków , w których będą lokale użytkowe może dojść do wielu sytuacji. Beton gdzieś jest wylewany i mimo dużych starań okazuje się, że niezbędna będzie obróbka betonu.


Mamy także kruszywa pod postacią piasku. Jest rodzaj kruszywa drobnego. Ciekawy także jest żwir, czyli kruszywo grubsze o wielkości ziarna większej niż 5 milimetrów.Tłuczniem żwirowym nazywamy kruszywo dość grube, jakie można otrzymać za pomocą kruszenia nadziarna żwiru. Zaś mieszanki wielofrakcyjne, to mieszanina kruszywa grubego jak i drobnego. Mamy mieszanki piaskowo-żwirowe, gdzie ilość ziaren do 5 milimetrów nie może przekraczać 60% masy.
Istnieją też kruszywa kamienne przeznaczone do nawierzchni drogowych oraz kolejowych, powszechnie znane jako kruszywa drogowe. Jest to materiał rozdrobniony, który jest w przyrodzie pod postacią luźnych okruchów skalnych stosowanych przy produkcji mas bitumicznych. Kolejny rodzaj, to znaczy kruszywa kamienna łamane można uzyskać przez ręczne albo maszynowe rozkruszanie skały ze złóż rodzimych. To ziarna, jakie mają szorstką powierzchnię, są wyglądem porównywalne do ostrosłupa lub sześcianu.

Lepiej stosować je do betonów ze spoiwami mineralnymi, ale także do nawierzchni kolejowych i drogowych. Na koniec trzeba wspomnieć o kruszywach lekkich naturalnych jak również nienaturalnych. Takie kruszywa mogą być pochodzenia naturalnego, jak na przykład\jak dajmy na to pumeks lub lżejsze wapienie, ale także sztucznego, przykładowo keramzyt, żużel spieniony.
2021/12/16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.