Rodzaje sprężyn, czyli jak i gdzie je używamy – kluczowe informacje

Sprężyny używa się przy produkcji maszyn, przeważnie jako łączniki przy sprężystych połączeniach. Poza elementem łączenia spełniają jeszcze kilka szczególnie funkcji, jak łagodzenie nacisków (amortyzacja), mierzenie sił i momentów czy akumulowanie energii. Produkcja sprężyn to szereg formalnych procedur, gwarantujących im trwałość na lata czy odporność na warunki eksploatacji.

sprężyna
Bloger: Thomas Quine
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jak na różnorodność sprężyn, mamy w tej materii wybór, z głównym kryterium, czyli przyjmowanym obciążeniem. Według niego sprężyny dzielimy na ściskane, rozciągane, zginane i skręcane. Każde z nich wyróżniają się własnymi dla swojej kategorii parametrami sztywności, rozciągnięcia, procentowo wyrażonym stosunkiem obciążenia do odkształcenia - sprawdź też: .
Typowo charakterystyczna jest sprężyna śrubowa, kojarzona wizualnie z formy linii śrubowej. W zależności od zastosowania może ściskać, ale też rozciągać lub skręcać. Sprężyny płaskie wykorzystuje się w zegarkach odróżniając się gabarytowo od poprzednich płaskim wykonaniem. Stosuje się je jako styki w przekaźnikach, używane są poza tym w zegarkach, obok innych sprężyn - spiralnych. Z wyglądu sprężyny nie mają wiele wspólnego z ogólnie pojmowaną sprężyną, to raczej kawałek metalu, blachy lub prostego pręta.
Sprężyny spiralne, produkowane są z cienkiej taśmy, podczas działających weń obciążeń wywołują charakterystyczne naprężenie. Jeśli chodzi o zegarki służą jako napęd - http://www.afg.poznan.pl/oferta/napedy-elektryczne/19/bs-naped-ramieniowy-do-drzwi-24vdc - osi, a w przypadku awarii są elementem naprawy w ręku zegarmistrza.
Tak zwane sprężyny pierścieniowe zbudowane są z dwóch warstw - pierścieni zewnętrznych oraz wewnętrznych. To sztywne konstrukcje, które wytrzymują bez usterki dość spore obciążenia. Gwarantują przy tym małe odkształcenia. Dlatego też z powodzeniem stosuje się je do zderzaków aut.

Czy nasz post zaciekawił Cię tak bardzo, że masz ochotę na więcej? Więc po nowe informacje przejdź do poniższego linku. Tam znajduje się ciekawy news (https://www.arapneumatik.pl/k-27-wyspy-zaworowe-parker).

To skutek dużego tarcia między pierścieniami, co powoduje automatyczne rozpraszanie w tym mechanizmie.

Konstrukcja metalowa ze sprężyną
Bloger: taymtaym
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zostając przy samochodach, a dokładniej w układzie rozrządu - dysponuje on własnymi, unikatowymi sprężynami zaworowymi. Odpowiadają one za zamykanie i utrzymywanie go tak by pozostawał zamknięty. Funkcjonowanie w komorze rozrządu poddaje sprężyny zaworowe dużym temperaturom i siłowym obciążeniom. Stąd też na sprężyny zaworowe stosuje się stal najlepszej klasy, również umacnia się je przez kulkowanie.
2019/04/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.