Olej hydrauliczny – na które cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę przed jego zakupieniem?

Olej hydrauliczny jest jednym z typów olejów, jakie przeznaczone są do układów hydraulicznych. Dzięki jego wielu rodzajom może być wykorzystywany w wielu maszynach oraz układach, na przykład w układach hamulcowych czy w siłownikach hydraulicznych. Ma postać gęstej, żółtej bądź czerwonej cieczy. Zanim kupimy olej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które umożliwią nam zdecydować się na artykuł pierwszorzędnej jakości.


przewód hydrauliczny
Bloger: mvslusar
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pierwszym takim parametrem jest lepkość oleju. Nie jest właściwy ani zbyt lepki, ani też za mało lepki olej. W pierwszej sytuacji może dojść do zjawiska kawitacji, w drugim natomiast – ciecz robocza nie będzie odróżniać się stosownymi właściwościami smarnymi.

Jak sądzisz? Czy dane na opisywany wątek są niezwykłe? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst (https://motoargo.pl/pol_m_Czesci-Silnikowe-do-Motocykli-Skuterow_Nakretki-281.html), a znajdziesz tam mnóstwo genialnych wiadomości, które przykują Twą uwagę.

Najkorzystniej jest sprawdzić specyfikację maszyny, w jakiej ma być użytkowany, ponieważ każdy producent określa dane wymogi. Drugi przymiot to wytrzymałość na utlenianie, co ma podstawowy wpływ na trwałość, jaką wykazuje olej hydrauliczny (znacznie więcej informacji).

W wyniku utleniania olej robi się bardziej lepki, co w najgorszym przypadku może prowadzić do wytworzenia się osadów, które np. zatkają filtry bądź unieruchomią zawory. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie w oleju należytego zabezpieczenia przed korozją, wspomniane właściwości smarne i stabilność termiczna oleju. Co więcej musimy mieć na względzie czy dany olej jest filtrowalny, a zatem czy wyróżnia się wysoką czystością. Olej należy też sprawdzić pod kątem jego wyglądu. Jeśli zauważymy, że jest ciemniejszy niż zazwyczaj, może to wskazywać na jego termiczny rozkład, zbyt długie użytkowanie czy działanie wyższej aniżeli należy temperatury.


Dodatkowo powinniśmy dowiedzieć się czy olej posiada właściwości przeciwzużyciowe i przeciwzatarciowe, a dokładniej mówiąc czy przez jego zastosowanie nie doprowadzimy do szybszego zużycia maszyny. Olej może spowodować w niej wytwarzanie się luzów i w rezultacie utratę ich początkowej sprawności, co nie byłoby pożądanym faktem dla użytkownika maszyny. Scharakteryzowane elementy mają ogromny wpływ na późniejsze zastosowanie oleju. Dobrze mieć na oku taką listę, aby dokonać celnego wyboru w trakcie zakupów oleju hydraulicznego. Elementy potwierdzające właściwą jakość asortymentu należy sprawdzać bez względu na typ produktu, aby mieć pewność satysfakcji z jego użytkowania.
2023/05/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.