Na czym polega cięcie tlenem? Jakie typy gazów do tego stosujemy? Czy jest to opłacalne?

Cięcie jest procesem rozdzielania materiału na całkowitej jej grubości, określa ją oznaczona linia podziału, która przeważnie jest prostopadła do powierzchni ciętego przedmiotu. Istnieje bardzo dużo czynników które decydują o wybraniu procesu cięcia. Powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę rodzaj oraz grubość wycinanego materiału. Bez tego tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zdefiniować, jaki oczekujemy efekt naszej pracy. Identycznie jest z długością czy kształtem linii cięcia. To wszystko składa się na wymagania dotyczące jakości wycinanych krawędzi, na które bacznie powinniśmy zwracać uwagę. Obowiązkowo także sprawdzajmy możliwości produkcyjne, a także koszty procesu, gdyż przecież nie chcielibyśmy przepłacać.

Blacha
Bloger: Paul Joseph
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Są charakterystyczne metody cięcia blachy, niezwykle skuteczną i polecaną jest cięcie (kliknij w link) tlenem - SSAB - polecane blachy stalowe. O co w niej chodzi? Polega ona na doprowadzeniu metalu w obszarze cięcia do wartości temperatury zapłonu, powyżej takiej wartości mają miejsce reakcje egzotermiczne tlenu z żelazem. Ten proces jesteśmy w stanie przeprowadzać ręcznie albo w sposób zmechanizowany w różnorodnych pozycjach, również w ciężko osiągalnych miejscach.

Interesuje Cię opublikowany w tym miejscu materiał? Kliknij zatem oprócz tego ten link oraz przeczytaj więcej (http://arapneumatik.pl/k-24-napedy-liniowe-i-prowadnice-hoerbiger-parker-origa) na omawiany temat!

Najbardziej istotnym elementem przyrządem do cięcia tlenem jest palnik. Jego zadaniem jest jest stworzenie płomienia podgrzewającego, a jesteśmy w stanie tego dokonać przez zmniejszane gazu palnego oraz tlenu w odpowiedniej proporcji oraz zaprowadzić do obszaru cięcia koncentrycznego strumienia tlenu tnącego.


Inne artykuły

Mini poradnik dla żółtodziobów - jakie dzisiaj mamy sposoby cięcia stali i jaką z nich najlepiej wybrać?

krycie dachu blachą
Bloger: Blachy Pruszyński
Na podstawie danych z: Blachy Pruszyński
Dla wszystkich ludzi niekoniecznie zorientowanych w sprawach budowlanych postanowiliśmy przygotować cykl poradników na takie właśnie tematy. Jeśli szukasz rady dotyczącej na przykład tego, jakich surowców używać do budowy swojego domu albo w jaki sposób ciąć stal, wtedy nasz cykl poradników przeznaczony jest zdecydowanie właśnie dla Ciebie. W niniejszym artykule podpowiemy Ci, jakie obecnie stosuje się techniki przecinania stali, a na dodatek odpowiemy na pytania, czy każdy rodzaj stali da się przeciąć w każdy sposób.

Arkusz blachy
Bloger: U.S. Army Corps of Engineers
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Gazy używane do cięcia tlenem to acetylen oraz propan. Acetylen jest używany jako gaz palny, bo posiada najwyższą temperaturę płomienia. Płomień ten jest krótki o jasnym stożku wewnętrznym i najwyższej temperaturze przy jego końcu. Przez zmianę natężenia przepływu tlenu oraz acetylenu jesteśmy w stanie uzyskać płomień nawęglający, w którym znajduje się nadmiar acetylenu, ulteniający, z przewagą tlenu i neutralny. Propan natomiast wydziela najwięcej ciepła na zewnątrz płomienia, lecz posiada mniejszą temperaturę niż płomień acetylenowy. Propan mniej kosztuje od acetylenu, ponadto nie musi być trzymany w specjalistycznych butlach. Propan najkorzystniej się nadaje do cięcia grubych płyt, o grubości od 100 do 300 milimetrów. W rzeczy samej więc należy korzystać z tego sposobu cięcia, ponieważ zapewnia on tak naprawdę skuteczność i w miarę dobre koszty całego procesu. A to właściwie najbardziej istotne.
2020/10/07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.